Kakav bi ovo članak o investiranju bio ako ne bismo odmah na početku citirali Warrena Buffetta, jednog od najpoznatijih i najuspješnijih investitora svih vremena. Jedan od najpopularnijih Buffettovih savjeta glasi: “Pravilo broj 1: Nikad ne gubi novac! Pravilo broj 2: Nikad ne zaboravi pravilo broj 1!“
Dok razmišljate kako da na najbolji način angažujete vaš novac da radi za vas i donese vam dodatnu zaradu, prije svega treba da vodite računa da ne izgubite taj novac. Warren Buffett je jedan od najcjenjenijih investitora upravo iz razloga što je u dugom vremenskom periodu uspio da ostvari prinos iznad tržišnog prosjeka. Prosječan prinos na berzi u Americi je oko 10%-11% godišnje, a gospodin Buffett je dugo uspijevao da njegov prinos bude oko 20% godišnje, što je odličan rezultat. Imajte ovo na umu kada vam, dok skrolate društvenim mrežama, Mićo iz Berkovića ili Vlada iz Futoga ponude zagarantovanu zaradu i prinos od 100% za samo tri mjeseca. Ako vam neko nudi brzu zaradu i velik prinos na ulaganje, a pritom ne može jednostavnim rječnikom da objasni na koji način će se napraviti prinos i traži vam da investirate odmah jer će investiciona prilika brzo nestati, budite sigurni da se radi o prevari. Dakle, budite svjesni da brza i laka zarada ne postoji!
Iako ovo nije nešto što biste htjeli da pročitate tražeći savjete o investiranju, većina čitalaca ovog članka će najveći dio novca u životu da zaradi od svog osnovnog zanimanja, a ne od investiranja. Iz tog razloga, mada zvuči kao floskula, najbolja stvar koju možete da uradite jeste da prije svega investirate u sebe, odnosno u svoje znanje. Trudite se da budete što bolji u onome čime se bavite, obrazujte se, pohađajte kurseve i seminare vezano za vaš primarni posao. Vaše znanje i umijeće u vašem osnovnom zanimanju omogućiće vam veću zaradu od vašeg posla, a dio te zarade zatim treba da usmjerite u investicije koje će vam donositi pasivni prihod.
Cilj svake investicije jeste da donese povrat veći od uloženih sredstava, odnosno da uveća imovinu investitora. Međutim, prije nego što uložite vaš novac sa ciljem povećanja vaše imovine, trebalo biste da zaštitite vašu postojeću imovinu. Najbolji način da to uradite jeste da se osigurate, prvo svoj život i zdravlje, a zatim i svoju imovinu. Treba da zaštitite ono što već imate i od čega zarađujete, kako biste vi i vaša porodica u slučaju neželjenih situacija mogli barem da izbjegnete finansijski stres. Takođe, zbog nepredviđenih situacija koje se mogu desiti, kao što su gubitak posla ili vanredni troškovi, bilo bi dobro da imate neki iznos gotovine ili novca na računu, koji će vam omogućiti da lakše prevaziđete takve situacije. To bi otprilike trebalo da bude iznos novca koji je dovoljan da pokrijete redovne troškove za 3-6 mjeseci. Prije nego što počnete da investirate, preporučuje se i da zatvorite vaša dugovanja po tekućem računu i kreditnim karticama. Matematika je ovdje vrlo jasna- nema logike da investirate vaš novac sa namjerom da zaradite 6%, 8% ili 10% godišnje (u zavisnosti od imovine u koju investirate), a da sa druge strane imate siguran trošak od 12%-15% godišnje po osnovu minusa po tekućem računu ili kreditnih kartica.
Kada ste osigurali svoju imovinu i kada ste formirali neki fond, uslovno rečeno „za crne dane“, tada ste spremni da počnete sa investiranjem. Koji je oblik investiranja najbolji za vas, zavisiće od više faktora, kao što su vaš cilj (novi stan, školovanje djece, dodatna sigurnost u penziji), vaša sklonost ka riziku, vremenski period u kojem planirate da investirate i naravno iznos raspoloživih sredstava za investiranje. Važno je da razumijete sve proizvode i opcije koje vam se nude, te koje su prednosti i mane jednog oblika ulaganja u odnosu na drugi.
Ako niste sigurni koji oblik ulaganja je primjeren za vas, preporučuje se da počnete sa manjim iznosima ulaganja, te da u početku ulažete u manje rizične proizvode i oblike imovine. Takođe, ako smatrate da nemate dovoljno znanja ili ne želite da trošite vaše vrijeme na proučavanje investicionih mogućnosti i donošenje odluke o investiranju, uvijek možete da potražite savjet stručnjaka. U tom slučaju, vodite računa da sarađujete isključivo sa ovlašćenim i licenciranim učesnicima na tržištu, koji imaju dozvolu nadležnog državnog tijela, a to je najčešće komisija za hartije od vrijednosti.